top of page

 

09 Nové Mlýny - Podivín 22.9- 2020

Dokud jsem byl rozjetý, vyrážím na další plavbu. Soused Martec mne odvezl pod hráz novomlýnské přehrady. Startuji na Dyji, po asi pěti kilometrech pod Bulharama odbočuji na Zámeckou Dyji. Říká se jí „Moravská Amazonka“, kroutí se v nesčetných meandrech lužním lesem,  v řece je spousta stromů, podobně jako na Moravské Dyji od Dačic.

 Kousek za Bulharama na mne halekají rybáři ze břehu- „Ty si Kocúr, námořník, pojď na pivo“. Byl to Zdeněk, znali jsme se jen z Facebooku a několik let se plavil na naší Salacii po jadranu. Takové pozvání se neodmítá a byla to příjemná zastávka.

Pokračuji v plavbě  kolem Nejdku a dál zámeckým parkem v Lednici, míjím známý Minaret, kde Zámecká končí a vlévá se do Staré Dyji. Je to původní koryto, kudy řeka tekla před regulací. U Janohradu se vlévá do „Nové“ regulované Dyje. Tyto velké úpravy probíhaly koncem šedesátých let minulého století. Cílem bylo zabránit každoročním záplavám.

Z tohoto místa bych to měl domů ještě daleko, tak pádluji proti proudu asi kilometr až k místu kde se do Dyje vlévá Trkmanka, takový malý potůček.

Odtud to mám domů něco přes dva kilometry a je to nejbližší místo, kam se dá z Vysočiny doplout.

104 WEB MLYNY PODIVIN.jpg
PATY DOMU.jpg
02 ZAMECKA.jpg
04 ZAM.jpg
03 ZAM.jpg
bottom of page